Říjen 2010

Dostihové pojmy 8

31. října 2010 v 11:10 | Anetka
stínidla (též "blinkers") - pomůcka, která zabraňuje pohledu koně do stran.

středotraťař - kůň s distančním optimem mezi 1800 a 2200 metry.

trenér - osoba oprávněná licencí Jockey Clubu ČR k tréninku dostihových koní. Dělí se na trenéry z povolání a trenéry-majitele (smí trénovat pouze pět koní v majetku svém nebo nejbližších členů rodiny).

úleva jezdecká - kilogramová hodnota, která se (podle titulu jezdce - jezdec, amatér, žák - a počtu jeho vítězství) odečítá v dostizích třetí, čtvrté a páté kategorie od základní hmotnosti předepsané koni.

v moci startéra - kůň je v moci startéra, pokud se nachází v čase vydání pokynu k odstartování dostihu (dostihovou komisí startérovi) ve vymezeném prostoru před startem. Jakmile se kůň dostane do moci startéra, již se na něj ani v případě neodstartování do dostihu nevracejí sázky.

valach - vykastrovaný hřebec.

vodič (též "pacemaker") - kůň určený k vytváření optimálního tempa dostihu pro favorita.

vážnice - veřejnosti nepřístupná místnost, kde se jezdci váží (i se sedlem) před dostihem a po dostihu.

výrok - určení pořadí koní v cíli, jejich rozestupů (současně, nos, krátká hlava, hlava, krk, půl délky, třičtvrtě délky, délka, délka a čtvrt, …, dvacet délek, daleko) a způsobu vítězova dosažení prvního místa v cíli (tuhý boj - TB, boj - B, jistě - J, lehce - L, velmi lehce - VL a zadrženě - Z).

vytrvalec - kůň s distančním optimem nad 2200 metrů.

Mega rekonstrukce?

28. října 2010 v 17:11 | Anetka
9
Uvažuju o tom, že tento blog projde asi týdenní megarekonstrukcí. To znamená, že týden nebudu obíhat ani psát články. Celý blog projde rekonstrukcí. Úplně nové menu, rozcestníky, a později i články. Nevím kdy začne, ale ještě vám napíšu.

Třídění odpadu v PC?!

26. října 2010 v 19:42 | Anetka
Ano!

Dostihové pojmy 7

23. října 2010 v 11:08 | Anetka
překážkové dostihy - dělí se na dostihy přes proutěné překážky, steeplechase a steeplechase cross-country.

přihlášky - předběžný soupis koní přihlášených do dostihu, zpravidla deset dní před konáním dostihu. U významných dostihů mohou být přihlášky rozděleny i na časově delší období s postupným škrtáním (zužováním skupiny kandidátů startu) - tzv. dlouhodobé přihlášky.

přívažek (též penalizace) - zatížení koně nad základní hmotnost podle propozice dostihu, závisí na jeho dřívějších výsledcích a získaných dotacích.

roček - mladý kůň od jednoho do dvou let, v tomto období přicházející do tréninku, stáří dostihového koně se na severní polokouli mění vždy 1. ledna.

rovinové dostihy - výkonnostní zkoušky anglického plnokrevníka na, u nás výlučně travnaté, dráze bez skokových překážek.

schválení výsledku - je naplněno podpisem výroku cílového rozhodčího předsedou dostihové komise.

sprinter (též letoun) - kůň s distančním optimem mezi 1000 a 1400 metry.

steeplechase - překážkový dostih, jehož trať je vytyčena v prostoru závodiště na travnatém povrchu a při kterém jeho účastníci překonávají pevné překážky, jejichž odskok a doskok jsou na stejné výškové úrovni.

steeplechase cross-country - překážkový dostih, jehož trať je vytyčena na travnatém, písčitém nebo zoraném povrchu a v jehož průběhu překonávají jeho účastníci pevné i přenosné překážky, v cross-country musejí být zařazeny překážky, jejichž odskok a doskok jsou výškově rozdílné, nebo vyžadují podstatné snížení nájezdové rychlosti, nebo překonávání klusem, vylézáním či slézáním, broděním nebo plaváním.

startovní listina - oznámení startujících koní v jednotlivých dostizích s uvedením startovních čísel, jmen koní, jejich věku, nesené hmotnosti a jmen jezdců, v ČR se startovní listiny na víkendové dostihy uzavírají v úterý příslušného týdne.


Přípravy

22. října 2010 v 10:40 | Anetka
9
Ahojky!
Tak momentálně jsem ve škole je dost nuda, protože učíme takovou primitivní věc : textové pole ve wordu...
Ale už jsem se rozhodla, že ten časopis o koních dělat budu!!! Jen nevím jestli první číslo udělám už na prosinec nebo až na leden. Takže těšte se.
Taky se chci omluvit, že sem zase nějak neobíhala, ale máme ve škole furt nějaý testy tak se musim učit. Zrovna dneska píšem tři...

tak ahoj a užívejte si naprosto zimní počasí xD

Dýně

18. října 2010 v 19:55 | Anetka
Tady pár pixelků dýní. Asi na mě jde ta halloweenská nálada =D

  *pk001-  *pk002-  *pk003-  *pk004-  *pk005-  *pk006-  *pk007

Apassionata VS Horse evolution

16. října 2010 v 14:35 | Anetka |  Deníček
a
 Ahojky milá SB!!!

1.) Chci se omluvit, že jsem minulý týden neobíhala a nezapisovala se do zápisů...Mamka mi dala zaracha na comp a tak jsem nestihla ani napsat, že pozastavuju.

2.) Vidím, že sem bohužel SB moc nechodí, tak uvažuju o zápisu. Ještě uvidim.

3.) Asi udělám od příštího roku časopis!!!! To znamená, že ho budu dělat jednou za měsíc a budou tam různé informace a aktuality od koní. 

4.) Mamka mi už loni slíbila, že letos půjdem na nějakou koňskou show. Tak sem se začala dívat na lístky a Apassionata, která je mnoohem známější má skoro vyprodáno nebo tam zůstali ňáký "fakt luxusní lístky" . A pak sem se začala koukat na nějakou show, o které jsem ještě neslyšela a měli tam i moc pěkné videjko:

Tak jak se vám líbí? Mě mooooc ! Jmenuje se Horse evolution ! Takže ten kdo by měl podobný problém třeba s lístky tak se můžete podívat na Ticketportal! =D

Anetka

Photoshoot 1.1

14. října 2010 v 17:57 | Anetka
 


Takové pěkné podzimní s appaloosou

Dostihové pojmy 6

14. října 2010 v 14:51 | Anetka
pád koně - situace, kdy se kůň v průběhu dostihu dotkne země ramenním kloubem nebo kyčelním hrbolem.

pád jezdce - situace, kdy v průběhu dostihu jezdec opustí koně a dotkne se terénu (země nebo překážky) jakoukoli částí těla.

paddock [pedok] - ohrazený prostor na závodišti, kde jsou koně voděni před dostihem, trenéři zde, zpravidla za přítomnosti majitelů, udílejí jezdcům ordre, jezdci zde pak nasedají na koně.

pedigree - rodokmen koně, u anglického plnokrevníka uváděn do páté generace (pětigenerační rodokmen).

pod čarou - při omezeném počtu startujících jsou náhradníci uvedeni pod čarou startovní listiny a dostihu se mohou zúčastnit, pouze pokud je někdo ze startovní listiny před startem škrtnut.

pole - souhrn všech účastníků dostihu, doběhl-li kůň "v poli", znamená to, že se výrazněji neprosadil a skončil mezi poraženými.

protest - proti výsledku dostihu může podat kterýkoliv účastník dostihu protest. Na základě uznání protestu dostihovou komisí (sborem rozhodčích) může být změněno pořadí koní nebo kůň diskvalifikován a uděleny sankce trenérovi a jezdci. Protest mohou podat i sami rozhodčí, pak se jedná o takzvaný protest ex offo.

propozice - předem vypsané podmínky každého dostihu.

průběžný handicap - pořadí, v němž jsou handicaperem koně seřazováni průběžně po celou sezónu podle kvality svých výkonů.

Velká Pardubická

10. října 2010 v 14:42 | Anetka
9
Určitě se také koukáte na Velkou Pardubickou . Zatím tedy ještě není, půjde až v 15:oo, ale již od 1o:45 jsou již dostihy . Zrovna teďka skončil dostih, téda ... Jenom za tenhle dostih spadlo asi 8 žokejů, síla :D .

Doufám, že to nebude, jako minulý rok, protože se kvůli velké Pardubické museli utratit 2 koníci, snad to tento rok bude lepší .

Víte, že.................Americký kovbojský kůň

10. října 2010 v 13:49 | Anetka
Americký kovbojský kůň
 • Nejvýše dotovaným dostihem na světě je takzvaný All American Futurity, který je vypisován pro tříleté americké kovbojské koně.
 • Americký kovbojský kůn´ dosahuje na závodech při startu z místa takového zrychlení, že se žokej musí velice pevně držet hřívy, aby ho kůn´ hned na startu neztratil.
 • Americký kovbojský kůn´ je prvním skutečným severoamerickým plemenem koní..

Pro /SweeThy/.

8. října 2010 v 15:48 | Anetka
Pro /SweeThy/. !!!!


Pro Mumie

8. října 2010 v 15:26 | Anetka
Konečně jsem se dostala k tomu abych vyrobila nějaké diplomy pro nová SB! PRO MUMIE!!!

Pro Mumie

O5 nový dess

7. října 2010 v 16:25 | Anetka

Ahojky!
Moc se všem sb omlouvám, že jsem neobíhala, ale opravdu nestíhám...
Ve škole píšem jednu písemku za druhou. Profesoři se totálně zbláznili.
Včera jsem měla koncert na klarinet, tak jsem musela pořád cvičit...ale nakonec se mi to povedlo. Hrála jsem 2 skladby z Fantoma opery. Wishing you somehow here again a Think of me. Tak si je můžete pustit na You tube. Jinak jdu nastavit ten dess doufám, že se líbí =D  pp
Soubor:Klarinetove dily.PNG

Víte,že.....................Camargue

5. října 2010 v 15:52 | Anetka
Kůň camargský
 • Jediným pravým divokým koněm, který se ještě dnes vyskytuje ve volné přírodě, je kůn´ Převalského, žijící v nepatrném počtu ve stepích střední Asie.Všechna ostatní plemena takzvaných divokých koní prošla vždy alespon´ určitým stupněm zdomácnění.
 • Přestože má camargský kůn´ starodávný původ, znala ho asociace chovatelů koní jako samostatné plemeno až v roce 1967. Následujícího roku byla zavedena jeho plemenná kniha.
 • ***Pravý kůn´ musí být vysoký v kohoutku minimálně 1,42 cm. Pokud nedosáhne této výšky, je označován jako pony. Vyjímkou z tohoto pravidla je miniaturní jihoamerický kůn´ Falabella, který měří v kohoutku pouhých sedmdesát centimetrů. ***
 • Předpokládá se, že v současné době žije v Camargue asi třicet jednotlivých stád.
 • ***Jeden rok kon´ského života odpovídá přibližně třem letům života člověka.***

Dostihové pojmy 5

4. října 2010 v 11:05 | Anetka
kurz dostihu - vyznačená trať ve steeplechase s určením pořadí překážek a otočných bodů

licence (jezdecká, trenérská, majitelská) - povolení Jockey Clubu k výkonu příslušné funkce, udílí se zpravidla na jednu sezónu.

majitel - fyzická nebo právnická osoba registrovaná Jockey Clubem, která může vysílat koně do dostihů pod svými dostihovými barvami, podávat přihlášky, oznámení startujících koní, škrtat koně z dostihu a přijímat na svůj účet vyhrané ceny.

mílař - kůň s distančním optimem mezi 1400 a 1800 metry.

míle - anglická délková míra, 1609,3 metru (jedna míle je osm furlongů).

mrtvý doběh - současný doběh dvou a více koní do cíle. Mrtvý dostih značí současné vítězství, mrtvé umístění současný doběh na dalších pozicích.

na levou (pravou) ruku - směr dostihu na oválné dráze, určuje se podle toho, která ruka jezdce směřuje k vnitřnímu okraji dráhy.

nevyvážený - kůň nese v souladu s propozicemi handicapového dostihu vyšší hmotnost, než odpovídá jeho průběžnému handicapu.

odznaky - vrozené odchylky (většinou bílé) od základního zbarvení srsti, zejména na hlavě a nohou koně. Zapíší se do Průkazu koně a jsou pomůckou při jeho identifikaci.

ordre - trenérovy pokyny jezdci, jak si má s koněm v průběhu dostihu počínat.

Caprilliho sed

3. října 2010 v 15:19 | Anetka


CAPRILLIHO SED
Caprilliho sed, tedy sed kupředu při skoku, je revoluční záležitostí v moderním jezdeckém sportu.
sed


I když se nám to může zdát jako běžné a samozřejmé, skákání není pro koně přirozené. Pokud potká v přírodě překážku, většinou se jí vyhne, skočí pouze v nejnutnějších případech. V minulých dobách jezdci při skoku zůstávali sedět koni ve hřbetě aa způsobovali mu tak velké obtíže. Proto na přelomu 18. a 19. století italský kapitán a instruktor Pinerolské školy vojenského jezdectva Federico Caprilli zavedl způsob, který měl tento nepřirozený pohyb koni ulehčit.

FEDERICO CAPRILLI
Narodil se v roce 1868 a během svého života zavedl něco, co se stalo běžnou záležitostí a je používáno dodnes. Je považován za zakladatele moderního jezdeckého stylu. Vzhledem k tomu, že během cvičení vojenského jezdectva museli překonávat různé terénní nerovnosti, kůń byl velmi namáhán. Právě proto začal Caprilli přemýšlet, co udělat, aby byl kůň méně unavený a překonávání překážek bylo pro nej pohodlnější. A tak zavedl revoluční sed kupředu, který je používán dodnes. Federico Caprilli zemřel v roce 1907.

CVIK
Ulehčení sedu koni při skákání můžeme nazývat práve Caprilliho sedem, právě on totiž vymyslel ,,forward seat", tedy sed kupředu. Váha se přesune nad pozměněné těžiště, ruce následují krk a hubu koně a postavení nohou jezdce zajišťuje jeho bezpečnost. Jezdec se tak přispůsobuje linii skákajícího koně. Tento systém byl zpočátku zaveden na vojenské škole, kde byl Caprilli instruktorem - škola kavalerie Pinerolo Tor de Quinto, a později byl předveden i široké veřejnosti.Tento styl se tak ujal, že po první světové válce jej převzali všechny školy kavalerie.


Víte, že............Mustang

2. října 2010 v 16:08 | Anetka
Víte, že...
Mustang
 • Označení mustang vzniklo ze španělského slova "mesteno",což znamená "bez majitele, zatoulaný", které bylo odvezeno z "la mesta" = "patří každému a nikomu".
 • Na obranu proti smečce vlků se mustangové semknou do kruhu, uprostřed zůstanou hříbata. Jakmile se nějaký vlk pokusí kruh prorazit, setká se s údery kopyt a nebezpečnými kon´skými zuby.
 • Američtí stepní indiáni používali mustangy jako jezdecké koně. Různé kmeny si k chovu vybíraly koně jiných zbarvení. Například indiánský kmen Čejenů považoval koně se skvrnitou hlavou a hrudí za posvátné a věřil, že tito koně přinesou jejich bojovníkům vítězství.

Nový dess

2. října 2010 v 15:49 | Anetka
a
Tak konečně jsem nainstalovalanový dess, který mi udělala na přání Rabia. Tady má stránky. Tak jak se vám líbí? Je na téma Francie, protože se tedˇučím francouzsky. Tak snad tu bude taky taková francouzská nálada.

=D  

Anetka

Prázdniny v sedle

1. října 2010 v 13:03 | Anetka
Prázdniny v sedle
Gill Morell
Edice: Jessica se nedá

V jídelně se ozýval smích a změť hlaů. všichni vesele
mluvili jeden přes druhého, vykládali si zážitky a
šťastně se se smáli. se zářícíma oči plánovali , co
všechno zažijí na dalším dlouhém výletě v sedle svých
poníků. Jenom jjá jsem seděla sama a nedokázala se
bavivt s ostatními. Přála jsem si, abych uměla jezdit
stejně dobře jako oni.
Proč jsem na tenhle tábor vůbec jezdila?

Jassica věřila, že si prázdninový tábor s koňmi opravdu
užije. Je sice pravda, že ještě nikdy na koňském hřbetě
neseděla....al eto přece nemůže nikomu vadit, ne? vždyť
právě proto na tábor jede, aby se to naučila. když ale
přijela a seznámila se s ostatními dětmi, okamžitě začala
litovat, že raději nezůstala doma. všicjni neustále mluvili
o koních, těšili sena výlety - a hlavně si v sedle počínali
opravdu zkušeně....Jessiku pomalu opouštěla odvaha.
Byla si docela jistá, že se přede všemi zesměšní a každému
bude jen pro legraci. A aby toho nebylo málo, koně jsou
mnohem větí než očekávala - a jde z nich strach.
Jak si s tím vším Jessica poradí?

Foto knížky Ponyclub
- - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - -