Červen 2010

Barvy koní

30. června 2010 v 15:45 | Anetka
Bělouš
Tmavošedá pigmentovaná kůže, srst je tvořena bílými chlupy.
Pstružák
Hnědé skvrnky ze skupinek chlupů na bílé srsti.
Grošák
Tmavé chlupy tvořá kruhy na bílé.
Žluťák ( palomino, izabela )
Zlatá srst, bílá hříva i ohon.
Ryzák
Různé odstíny zlaté se světle plavou nebo červenou hřívou.
Tmavý Ryzák
Tmavší než normální ryzák
Hnědák
Červenohnědá srst, černá hříva a ohon.
Tmavý hnědák
Směs hnědých a černých chlupů, černá hříva a ohon.
Vraník
Celý černý, příležitostně bílé odznaky.
Plavák
Plavý, modrý nebo myšově šedý, černá hříva a ohon.

Krmení hříbat

29. června 2010 v 14:08 | Anetka
Hříbě se velmi brzy po narození snaží vstát, přičemž je vhodné mu pomoci, stejně jako při hledání vemena klisny. Před sáním se musí vemeno dobře umýt ve vodě zředěným desinfekčním prostředkem, opláchnout teplou vodou a ošetřit čistou měkkou utěrkou. V prvním měsíci saje hříbě každou hodinu. Později se interval prodlužuje na 1,5 až 2 hodiny. Doprovází-li hříbě klisnu při práci, je po určité době správné zastavit a umožnit hříběti sát mléko.
Už čtvrtý den po narození se hříbě pouští s matkou do výběhu (je-li pěkné počasí). Nejdříve asi na půl hodiny, později se doba prodlužuje.
Hříbě nesmí dostat mléko, je-li klisna uhřátá nebo rozpařená, protože by dostalo průjmy. Nejdříve se matka uklidní mírným prováděním, ale i přesto je nutné odstříknout první díl mléka dříve, nežli se k ní hříbě pustí.
Jestliže klisna produkuje málo mléka, hříbě se musí přikrmovat kravským mlékem. To má ale jiné složení, a proto se na 1 litr mléka přidává 1/3 litru vody a několik kostek cukru (kravské mléko má totiž mnohem více sušiny i bílkovin a tuku, ale méně cukru). Mléko klisny má málo kaseinu, ale hodně albuminu, a proto je stravitelnější. Do připraveného nápoje lze přidat ještě lžíci ovesného šrotu, lněného semena a pár květů heřmánku.

Když hříbě osiří, může se dát k jiné klisně, která je v plné laktaci (cizí hříbě však klisna nerada přijímá). Jinak se krmí kravským mlékem (po úpravě), popřípadě se velmi dobře uplatňuje sojové mléko.
První 3-4 dny se hříbata napájejí každé 2 hodiny po 0,5litru zředěného a upraveného mléka (denně má hříbě dostat 4-5 l mléka). Po 4 dnech se dávky zvyšují na 1-1,5 l a napájí se v 3-hodinových intervalech. V noci se hříbě nechá 6 hodin hladovět. Za 14 dní po narození se přidává mačkaný oves a hrst lučního sena. Dávka mléka se zvyšuje a mezery mezi napájením se prodlužují.
Při umělé výživě je nutná pravidelná kontrola růstu vážením. Velmi důležitý je přídavek minerálních látek a vitamínů, hlavně provitamínu A. Osiřelá hříbata se napájí 3 měsíce a čtvrtý měsíc se připravují na odstav.
Použije-li se kozí mléko, musí se doplnit minerálními látkami, které obsahují železo, měď a kobalt. Hříbě se musí co nejdříve navykat na dobré seno.
Hříbata se přikrmují již 3 týden po narození. Nejdříve se jim podává trochu výborného lučního sena a mačkaného ovsa (předkládá se do zvláštního žlábku). Dávky sena i ovsa se postupně zvyšují, takže koncem druhého měsíce už je to 1 kg sena, koncem třetího měsíce 2 kg sena a mezi čtvrtým a pátým měsícem 3 kg dobrého sena. Mačkaného ovsa je stále stejné množství.

Seno musí být nejlepší jakosti, oves dobře sklizený a čestvě mačkaný. Mačkaný nebo šrotovaný oves se nemá připravovat do zásoby.
Než dovrší hříbata první rok života, musí se krmiva vybírat velmi pečlivě. Hříbata se nemají odstavovat dříve než v pěti měsících. V té době se krmí 3-4 kg ovsa a seno lze podávat ad libitum. Mladým hříbatům můžeme podat i vaječný bílek a vhodné je podávat i celá vejce.
Do stáří 1 roku musí hříbě dostávat vysoce kvalitní krmivo, ve kterém má být zastoupen oves, seno, pšeničné otruby, bob, lněné semeno nebo pokrutiny, dále krmná mrkev nebo krmná řepa.

Nejlepší pící pro hříbata je pastevní porost, který obsahuje hodnotné bílkoviny, minerální látky a vitamíny. Obsahuje také lecitin, jehož základní složka, kyselina fosforečná, příznivě působí na tvorbu kostry.
Pobyt na čerstvém vzduchu a sluneční záření mají velmi blahodárný vliv na látkový metabolismus, na vývin kostry a svalstva, na činnost srdce a plic. Pastva na dobrém porostu má daleko příznivější vliv na růst než přikrmování zelenou pící ve stáji. Hříbě s matkou se proto vyhání na pastvu co možná nejdříve. Mládě začíná spásat porost ve stáří 2-3 měsíců. V zimě, kdy není možné pást, se bezpodmínečně musí hříbatům umožnit pobyt ve výbězích. Hříbata odchovaná na pastvě se daleko lépe vyvíjejí, jsou otužilá, odolná proti nakažlivým nemocem, a proto od nich lze v dospělosti očekávat i vyšší výkony.
Velký význam má pro hříbata i druhé pastevní období, protože mezi prvním a druhým rokem života se velmi intenzivně vyvíjejí. Starším hříbatům se pastva doplňuje o 3 kg sena a stejným množstvím ovsa. Konec pastevního období spadá zhruba do stáří 18 měsíců, kdy hřebečci i klisničky jsou dost vyvinutí. Krmí se již 5-10 kg sena a 2-4 kg jadrných krmiv a 3-5 krmných okopanin (nejlépe krmnou mrkví). Dvouletým hříbatům se krmná dávka ovsa při pastevním odchovu snižuje na 2 kg a množství sena se nemění.

Pomůcky k čištění

28. června 2010 v 10:11 | FrísanQa Anetka
Vybavení k čištění koně netvoří pouze kartáče, ale i další pomůcky používané speciálně k určitému výkonu. I když každá z nich se hodí k jiné úpravě srsti, všechny musí splňovat základní podmínku-nesmí zranit jemnou a citlivou kůži koně. Používáme-li nevhodné pomůcky, nikdy nedosáhneme požadovaného výsledku a jak bylo zdůrazněno-může dojít k poranění kůže koně. Souprava k čištění by měla být udržována v náležité čistotě.

KOVOVÉ HŘBÍLKO Je určeno k odstraňování chlupů a nečistot z kartáčů. Nesmí být nikdy použito k očistě samotného koně! Hřbílka jsou vyráběna i z jiných materiálů plast, dřevo…
HŘEBLO Bývá vyrobeno z plastu nebo gumy. Většině lidí vyhovuje spíše hřeblo gumové. Slouží k odstraňování zaschlého bláta ze srsti koně. Při jeho použití dáváme pozor abychom neporanili koni kůži.

ŽÍNĚNÝ KARTÁČ Používá se na vyčesávání prachu a lupů koní. Zjemňuje jejich srst. Kartáč má krátké a husté štětiny. Kartáče se liší svou hustotou. Na letní srst jsou lepší řidší, na zimní srst husté.

KARTÁČ Má dlouhé husté štětiny, nemá být používaný na méně osrstěné části těla.

Kartáč jemný Cassini menší I
KOPYTNÍ HÁČEK Je nezbytnou pomůckou k čištění kopyt. Nesmí být ostrý aby nepoškozoval rohovinu.
Háček na kopyta s kartáčkem

VODNÍ-RÝŽOVÝ KARTÁČ Je tvrdý kartáč, sloužící k česání ocasu a hřívy koně. Také dobře odstraňuje nečistoty ze srsti světle zbarvených zvířat. Tento kartáč používáme mírně navlhčený, ne však mokrý.
Kartáč rýžový dl. vlas s poutkem KenTaur
HOUBY Potřebujeme dvě, jednu k čištění očí a nozder, druhou na partie pod ocasem. Houby musí být dostatečně vlhké. Po každém čištění houby důkladně vyper.
UTĚRKA Používá se na samém závěru čištění(začínat by se mělo kopyty), její pomocí dosáhneme požadovaného lesku srsti.

Houba na mytí


zdroj orazků: Equi servis ;)

Photoshoot 0.7

27. června 2010 v 11:34 | Anetka
Je mi líto ale zdrojík jsem bohužel na blogísku nenašla a když mě napadlo dát sem STR tak se mi objevila tabulka při kretí se mi to vypne a pak už jsem to nešla . Jesi to budou někodo shooty tak se moc omlouvám . xD

Koupání a plavení koní

26. června 2010 v 12:01 | Anetka

Koupání a plavení koně

aneb když jde koník na bazén...
Lidé se myjí poměrně často. I koníkům to obačas prospěje. Pomůže to zejména čistotě kůže koně. Plánujete-li plavit koně, nikdy to nedělejte hned po krmení, nebo tehdy, je-li kůň silvě uhrátý. Mohlo by dojít ke schvácení kopyt. Kůň by ve vodě neměl být déle, než 10 minut. Aby se mu ve vodě lépe dovádělo, vypusťte ho bez postrojů a sedla. Plavení si nemohou užívat všichni koně. Kojící a březí klisny by se mu mělý obloukem vyhnout.

DOVOLENÁ

25. června 2010 v 18:57 | Anetka
Milá Sbnka!
Zítra brzy ráno jedu na dovolenou k moři na ostrov Sardinie. Nebudu od teď až do 7.července.

obíhání- Prosím všechny Sbnka, aby mě omluvili, protože u moře net nani tím pádem nebudu ani aktivní ani nebu obíhat

články- jsou přednastavené a chtěla bych, abyste je komentovali, protože chci vidět i nějakou návševnost, když tu nebudu (každé Sb napíše alespoň jeden koment, když tu nebudu)


Až se vrátím z dovči nevím jak dlouho budu doma, v Praze, protože máme pak jet na chatu, kde ALE NENI ELektřina...;-( Ale snad stihnu alespoň strošku obíhat
Až budu zpět poznáte to na dessu bude jiný a mimochodem teď je new ;)

PPPP

moře

Photoshoots 0.6

23. června 2010 v 15:14 | Anetka

...takové podzimní, ale pěkné
myslim, že je to arab ;)

Škola - sečte, potrženo

22. června 2010 v 16:46 | FrísanQa Anetka
Aktuality
Jupí já jou! Konec školy! Taky vám to zní jak rajský plyn?! XD Prostě super duper... Myslim, že sem udělala naprostý maximum a taky to tak vypadá...Budu mít jen 5 dvojek a to je fakt pěkný na to že sem na gymplu. ;)
No a co vy milá Sbnka? Jaké budete mít vysvědčen vy?
Promiňte, žem teď moc neobíhala Sbnka, ale abych vytahla známky tak sem se hodně šrotila...ale teďko pár dnů budu obíhat pak jedu na dovolenou na Sardinii. Už se strááááááááášně moc těšim. Kdy tam jedu ještě upřesnim.

Tak pp jdu obíhat

On-line...Lucky Ranch Dress Up

20. června 2010 v 20:04 | FrísanQa Anetka
Něco o hře:je to dobrá hra vyberete nějákou holku a pak koníka a pak je oblíkáte....a pak táde next jsem to tam označila...
Odkaz: Tady
Obrázek ze hry:
Lucky Ranch Dress Up


Jezdecké disciplíny

18. června 2010 v 20:55 | FrísanQa Anetka// praštěnka od koníšškůů =P

JEZDECKÉ DISCIPLÍNY:

PARKUR:je to překážkový závod s určeným pořadím překážek v různých stupních obtížnosti.Tato soutěž se jezdí na čas aza shozené překážky se počítají body které se pak na konci odečtou z časového limitu,za který jste projeli překážkovou trať.
potřeby pro jezdce:helma(tříbodová),chapsi nebo vysoké jezdecké boty,rajtky,jezdecké rukavice,sako(na závody),ochranná vesta
potřeby pro koně:uzdečka,podsedlová dečka,skokové sedlo,chrániče(hlavně předních nohou),čabraka,zvony
vhodná plemena:anglo-arab,hucul,dartmoorský pony,...

parkur
DOSTIHY:je to buťrovinnový nebo překážkový závod(steeplechase)nakruhové dráze,při kterém je cílem být co nejrychlejší.Dostihový koně začínají závodit už od 4 let.V dostizích se hodně dbá na váhu jezdce,proto se před každým dosihem žokejové(jezdci na dostih.koních),váží.
potřeby pro koně:dostohové sedlo(je velmi lehké),dostih.uzdečka,poprsák,lehká tenká podsedlová dečka,...
potřeby pro jezdce:helma s barevným hedvábným potahem,barev.hedváb.košile,tenké(většinou bílé)rajtky,spešl jezdecké boty,jezdecké rukavice
vhodná plemena:A1/1,arabský plnokrevník,achal-teke,...

dostihy

DREZURA:je to pohyb koně v různých ůtvarech,kdy jezdec dává pokyny k různým cvikům .Útvary se jezdí podle písmen,umístěných na okraji drezůr.obdelníku.Drezura může být i na hudbu,kdy je jezdec a kůň v dokonalém souladu s hudbou.
potřeby pro koně:drezurní uzda,drezurní sedlo,podsedlová dečka,bandáže na nohy(při závodě se sundávají)
potřeby pro jezdce:košile,cilindr,sako,rajtky,jezdecké boty,bílé rukavice,ostruhy
vhodná plemena:fríský kůň,lusitáno,...a spoustu dalších...

Drezurased
WESTERN:toto je velmi volný způsob ježdění při kterém jezdec řídí koně pokládáním otěží,tudíž nemusí mít kůň ani udidlo.Dříve se western využíval hlavně k nahánění dobytka,jezdci řídí jen jednou rukou,proto se jim dobytek lépe chytá do lasa.Teď už je však western velmi rozšířený a populární a jezdí se i závodně.
potřeby ro koně:westernová uzdečka(s pákovým udidlem nebo i bez něj),podsedl.dečka,westernové sedlo s hruškou
potřeby pro jezdce:košile,west.chapsy,klobouk,džíny,western.boty a ostruhy...
vhodná plemena:quarter horse,paint,paint horse,alter-real,...
western

Pátek 11.6. - Irské tance

17. června 2010 v 12:22 | Anetka
V pátek 11.6. jsem měla vystoupení s irskými tanci. Vystupovali jsme jako skupina 10 děcek. Na sobě jsme měli černé punčochy a kostými. Vystoupení bylo v Praze, v ústřední knihovně.
irské tance

Samozřejmě když du někam s mamkou tak jsme opět dobíhali tramvaj...XD
Já už sem znala několik lídí a začali jsme se bavit. Když jsme se připravovali řekla učitelka, že naše supina si má udět culíky. Já byla tak šťastná, že nebudeme mít žádnej příšernej účes....
Nejdřív byla zkouška a pak vystoupení logicky...Nám se to fakticky povedlo a všichni nás chválili.

Tak to je vše ;-D

Vtipy XD

15. června 2010 v 15:23 | FrísanQa Anetka
Koňské vtipy Koňské vtipy, se vám určitě budou líbit:-) přeji hodně zábavy:-)

Potok divokých koní: Prokleté hory

14. června 2010 v 19:39
Dvojčata Liv a Sofie z Vancouveru se prozatím přestěhovali do Arizony, protože zde žijí jejich prarodiče. Ti vlastní ranč a stádo koní, ale potřebovali do nemocnice, která se nachází až ve větším městě a tím pádem jim někdo musí pohlídat ranč. Holky zde bydlí u 4 měsíce, protože prarodiče jsou v nemocnici. Ovšem Livině a Sofiině mamince volali z práce, že jí už místo v zaměstnání ve Vancouveru držet nebudou a že se má hned vrátit nebo ho dají někomu jinému. Liv se dostala do místního čtverylkového družstva a moc se těšila,až pojede na rodeu se svým koněm Kaktusem. Jenomže když ráno viděla podezřelé, velké stopy u ranče, rozhodla se zjistit, kdo je přišel pozdě v noci navštívit. Dojela do Prokletých hor a tam viděla nějaké muže u ohně  a bylo jí jasné, že to jsou to kojoti, tak říkají místní obyvatelé lidem, kteří se skrývají před zákonem v hraničním pásmu. Jenomže Kaktus zaržál a oni se za nimi rychle rozběhli. Nebylo, kam by utekli a tak Kaktus skočil z útesu do propasti. Liv se přetrhli vazy v koleni a nemohla vstát. Kaktus se rozběhl na ranč pro pomoc. Po chvíli přijel Shane, což byl pomocník z ranče a odvezl ji domů. Liv ležela nějakou dobu v nemocnici a dostala na nohu dlahu. Zrovna se konalo její vysněné rodeo a ona nemohla jet. Shane se jí zeptal, zda by si mohl půjčit jejího koně, aby mohl pomáhat při rodeu. Po skončení rodea šla Liv s Kaktusem kolem boxů s býky. Najednou z boxu k ní vyrazil rozzuřený býk. Kaktus se postavil před Liv, tím jí zachránil život, ale sám byl býkem těžce zraněn. Liv se rozhodla, že se bude o něj starat dokud se neuzdraví. Jednoho rána vyšla ze stáje a zjistila, že na pastvě chybí vůdce stáda Diego. Shane zjistil, že poblíž se nacházejí stopy, které by mohli být kojotů. Shane odjel hledat Diega do opuštěného městečka Heartbreak, kde pobývají pašeráci koní. Shane se několik dní nevracel, proto ho Liv, Sofie a Brady (Livin kamarád) jeli hledat. Našli ho v zuboženém stavu v místním hotelu. Jak to dopadne s Kaktusem a Diegem to už vám neřeknu…


zdroj obrázku: Pony club

PS: TOTO JSEM CELÉ PSALA A JESTLI TO CHCETE KOPÍROVAT TAK SE ZDROJEM!!!!!!!!!

Anatomie a fyziologie koně

10. června 2010 v 17:28 | Anetka
ANATOMIE A FYZIOLOGIE KONĚ
Kůň má 7 krčních, 18 hrudních, 6 bederních, 5 křížových a 15 - 21 ocasních obratlů. Obsah žaludku je 15 l a obsah slepého střeva je 50 l. Hmotnost srdce je 5 - 8 kg a objem krve je 7 - 20 % hmotnosti koně to je cca 40 - 45 l krve.

MĚŘENÍ TEPLOTY
Konec teploměru natřeme krémem a zasuneme jej opatrně do konečníku asi 5 cm hluboko. Používáme-li digitální teploměr tak jej po zasunutí aktivujeme a po naměření teploty začne pípat cca 30 sekund. Používáme-li rtuťový teploměr musíme jej ještě před zasunutím do konečníku sklepnout a necháváme jej zasunutý asi 2 minuty. Teploměr zásadně po celou dobu měření přidržujeme! Normální teplota u dospělého koně je 36,5 - 38,0 oC. U hříběte se normální teplota pohybuje kolem 37 - 39oC. Po ránu je normální teplota koně nejnižší. Po fyzické zátěži se teplota koně může zvýšit až na 41oC a trvá i 2 hodiny než se vrátí do normálních hodnot. Pokud chceme zjistit, zda je vysoká teplota příznakem onemocnění nebo následkem fyzické zátěže, měříme každou čtvrthodinu.
MĚŘENÍ DECHU
Při měření dechu sledujeme ze strany jak se hrudník s každým nádechem zvedá a klesá. Normální dechová frekvence je 10 - 15 vdechů za minutu. U zdravého koně při dýchání v klidu není patrný téměř žádný pohyb.

MĚŘENÍ TEPU
Při měření tepu si koně jednou rukou přidržíme za ohlávku a přiložíme špičky prstů druhé ruky zespodu čelisti pod žuchvu. Nahmatali jsme tepnu, která probíhá napříč přes kost spodní čelisti. Vezmeme si hodinky a začneme měřit tep. Normální tep je 80 - 120 u hříbat a u dospělého koně 30 - 40 tepů za 1 minutu. Měříme 15 sekund a naměřenou hodnotu vynásobíme čtyřmi, aby jsme dostali počet tepů za 1 minutu. Při onemocnění se tep koně zrychluje.

Photoshoot 0.5

10. června 2010 v 12:13 | Anetka

Oldenburský kůň...mocinky hezu

Jezdectví

7. června 2010 v 21:30 | Anetka
Jezdectví je časopis o jezdectví a o koních .To je jasné.Já ho sbírám(ten časopis).Je moc hezký.Taky je tam+plakát.Jsou tam zajímavé informace.Také je tam povídka a vtipné texty k obrázkům.Tento časopis vřele doporučuji hlavně lidem ,kteří se zajímají o jezdectví.


¨Léto plné kotrmelců¨

4. června 2010 v 15:08 | Anetka

Název: Léto plné kotrmelců
Autor: Věra Řeháčková
Rok vydání: 2007
Nakladatelství: PETRA


Rodiče desetileté Nely vlastní cestovní kancelář a děvčátko tráví každé prázdniny u moře. Nela závidí Kamarádce prázdniny na českém venkově. Zcela nečekaně sem přijíždí babiččin bratr, který se kdysi odstěhoval do Ameriky. Strýček touží prožít Léto ve svém rodném, bohužel značně zchátralém domě. Nela je ochotna, dokonce nadšena jít do nepohody s ním. Svého rozhodnutí ani na okamžik nelituje. Spolu se strýčkem zažívá kopec malérů, průšvihů i nevšedních dobrodružství.
- - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - -